Yeni Aldığım Telefonu Kaç Saat Şarj Etmeliyim?

0
395
Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir? 788 x 443 pixel
Yeni Alınan Telefon Kaç Saat Şarj Edilir? 788 x 443 pixel

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Sorusuna birtakım cevaplar arayacağımız bu yazımızda sizlere hem akıllı telefonların şarj edilme sürecini hem de doğru bilinen yanlışları aktaracağız. Bu nedenle yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir 2020 yılına ait bilgileri de burada paylaşacağımızı belirtmek isteriz. Özellikle son yıllarda telefonların yanlış şarj edilmesi ya da şarj konusunda birtakım hususlara dikkat edilmemesi ısınma ve ardından patlama gibi sorunların ön plana çıkmasına enden olmaktadır. Her geçen gün daha fazla karşımıza çıkan bu sorun telefonların tamamen kullanılmaz hale gelmesine neden olur. Bunun yanında kullanıcılarda yaralanma gibi durumlar da ortaya çıkar. Bu yüzden şarj hakkında bazı bilgilerin eksiksiz bir şekilde öğrenilmesi ve uygulanması önemlidir.

Yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir? Konusunda ısınma ve patlama gibi sorunların yanında bir de bataryaların erken bitmesi çok sık görülen durumlardan biridir. Çünkü telefonların yanlış uygulamalar ile şarj edilmesi bataryanın kısa sürede bitmesine zemin hazırlar. Hatta yeni alınan bir telefon birkaç ay sonra gün içerisinde şarj problemleri ortaya çıkarır. Sabah saatlerinde tam dolu şarj ile işe giden bir kullanıcı akşama kadar mevcut şarjı ile telefonunu kullanamaz. Özellikle iPhone modelleri bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Peki, yeni alınan telefon kaç saat şarj edilir iphone ve diğer akıllı telefon modellerinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? daha yakından inceleyelim.

Yeni Telefonlarda İlk Şarj Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bu tamamen pil teknolojisi ile alakalı olarak karşımıza çıkan bir durum. Eski akıllı telefonlarda ve cep telefonları döneminde genelde nikel piller kullanılıyordu. Nikel piller, çok çabuk bir şekilde yıpranan ve ilk alındığı zaman sıfırlama yapılması gereken pillerdi. Telefonu ilk aldığınız zaman da pilde sıfırlama yapabilmek adına 12 saat kadar şarj etmeniz gerekiyordu. Aslında bakarsanız yeni bir telefonda pili ne kadar şarj etmeliyiz sorusu da nikel pil döneminden bu zamana kalmış bir soru.

Zaman içerisinde nikel pillerin teknolojisi değişti. Günümüz akıllı telefonlarında lityum iyon pil teknolojisine yer veriliyor. Lityum iyon pillerde bu durum değişiklik gösteriyor. Artık yeni aldığınız akıllı telefonu 12 saat ya da 24 saat gibi süreler boyunca şarj etmenize gerek yok. Telefonu kullanmadan önce şarj etme zorunluluğu yok ancak burada önerilen bir süre var.

Yeni Aldığım Telefonu Kaç Saat Şarj Etmeliyim?

Yeni akıllı telefonlarda ilk kullanım için 6 saatlik şarj süresi öneriliyor. Fakat dediğimiz gibi bu ilk kullanım deneyiminizi iyileştirmek için bir öneri. Siz telefonu aldınız ve direkt olarak kullanmaya başladınız. Bu durumda telefon herhangi bir zarar görmeyecektir. Lityum iyon pillerle beraber bu durum değişti.

Akıllı Telefon Doğru Şekilde Nasıl Şarj Edilir?

Akıllı telefonların şarj edilmeleri sırasında her kullanıcının dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bu kurallara uymak hem telefon hem de kullanıcı sağlığı açısından önemlidir. Teknolojinin gelişmesi telefonlardaki bataryaların da bu gelişime ayak uydurmasına neden olmuş ve bu nedenle günümüzde pek çok akıllı telefon modelinde Lityum – İyon batarya kullanılmaya başlamıştır. İşte telefon ilk alındığında kaç saat şarj edilmeli 2019 sorusunun asıl cevabı tam olarak burada yatmaktadır. Çünkü telefonlarda Lityum – İyon batarya kullanılmaya başlaması ile şarj konusunda pek çok değişim meydana gelmiştir. Şimdi, akıllı telefonlar şarj edilirken nelere dikkat etmek gerekir? bunlara bakalım.

  • Doğru şarj konusunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken şarj kablosu ve şarj adaptörüdür. Her ne olursa olsun telefonlar kendi orijinal şarj kablosu ve adaptörü ile şarj edilmelidir. Yan sanayi şarj cihazlarının kullanılması istenmedik sorunların ön plana çıkmasına neden olabilir.
  • Telefon şarj edilirken hiçbir zaman sıcak bir zemine bırakılmamalıdır. Bu telefonun daha fazla ısınmasına neden olur.
  • Son yıllarda üretilen telefonlarda Lityum – İyon batarya olduğu için telefonun sürekli şarj kalması problem oluşturmaz. Bu bataryalar şarjın tamamen dolması ile gelen akımı keser ve bataryanın zarar görmesini engeller.
  • Yeni aldığınız telefonu en az 6 saat kadar şarj etmenizde fayda vardır.
  • Bataryanın asla sıfırlanmaması önemlidir. Bu yüzden şarj ikazı alınması ile telefonun bir an önce şarja takılması gerekir.

Telefonu Şarj Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İlk şarj süresi için merak edilen detayları açıkladık. Yeni bir telefon almışsanız, şarj konusunda bazı önerilerde de bulunalım. Bu öneriler telefonunuzun batarya ömrünü arttırmaya yönelik olacak.

  1. Mutlaka ama mutlaka orijinal şarj cihazlarını ve kablolarını kullanın. Mümkünse kutudan çıkan şarj cihazınızı ve kablonuzu değiştirmeyin. Yan sanayi ürünler kullanmak ya da farklı bir şarj cihazı kullanmak, pil ömrünü olumsuz yönde etkileyecektir.
  2. Telefonun tamamen şarjı bitmeden şarj cihazına takın. Zaten akıllı telefonlarda bu yönde bir uyarı sistemi bulunmakta. Şarjınız %10-15 seviyesine indiği zaman ekranda uyarı gösteriliyor. Böylece sizin telefonu, pil sıfırlanmadan şarj etmeniz sağlanıyor. Bu uyarıya önem verin.
  3. Telefon şarj edilirken sıcaklığı artacaktır. Bu nedenle şarj sırasında telefonunuzu kesinlikle doğrudan güneş ışığı alan bir yere ya da ısı kaynaklarının yanına koymayın. Aşırı ısı telefonunuzda soruna neden olabilir.

Yeni Aldığım Telefonu Kaç Saat Şarj Etmeliyim?

Telefonun Uzun Süre Şarjda Kalması Soruna Neden Olur mu?

Yazımızı bitirmeden önce merak edilen bir konuda daha bilgi vermek istiyorum. Yeni ya da mevcut kullandığınız akıllı telefonunuzu sürekli şarjda bırakmak sorun yaratır mı?

Eğer telefonunuzda lityum iyon pilleri kullanılıyor ve orijinal şarj aletinizi kullanıyorsanız bu durumda korkacağınız bir şey yok. Şarjınız %100 olduğu zaman otomatik olarak şarj kesilecektir. Yani şarj cihazı telefonunuza takılı olsa bile şarj kesildiği için herhangi bir güvenlik sorunu oluşmayacak ve pilinizde de bir yıpranma meydana gelmeyecek.

Yeni aldığım telefonu kaç saat şarj etmeliyim sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Pil konusunda merak ettiğiniz başka detaylar varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

Telefonun Bataryası Asla Sıfırlanmamalı

Yeni nesil akıllı telefonlarda bataryanın “kritik pil seviyesi” uyarısı vermeden önce şarja takılmasında fayda vardır. Çünkü telefonlardaki Lityum – İyon piller bu uyarıyı almadan önce şarj edilmek üzere tasarlanmıştır. Ayrıca sıfırlanan Lityum bataryaların tekrar şarj edilmesi sonrasında dengesizlikler ile karşılaşıldığını söylemek mümkündür. Bu nedenle akıllı telefonlar yüzde 10 ya da 20’nin altına düşmeden şarj edilmelidir. Bataryanın daha sağlıklı bir kullanım sunması için ön koşullardan biri bu olarak gösterilir.

Yeni Alınan Telefon 24 Saat Şarj Edilmeli Midir?

Geçmişten günümüze kadar gelen bu söylem asla gerçeği yansıtmamaktadır. Cep telefonlarının hayatımıza girdiği ilk yıllarda yeni alınan telefonların ilk 24 saat şarjda kalması gerektiği şeklinde bir yalan ortaya atılmıştır. Ancak daha önceki bataryalarda bile bu süre 16 saattir. Yani yeni alınan bir telefonun 24 saat şarjda kalmasına gerek yoktur. Şimdiki Lityum – İyon bataryalarda şarjda kalma süresi sadece 6 saat ile sınırlıdır. Bu nedenle yeni aldığınız bir telefonu yaklaşık olarak 1 gün boyunca şarjda tutmanıza hiçbir zaman gerek yoktur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz