Windows’ta Silinen veya Kaybolan Dosyaları Geri Getirme

0
174
Windows'ta Silinen veya Kaybolan Dosyaları Geri Getirme 850 x 478 pixel
Windows'ta Silinen veya Kaybolan Dosyaları Geri Getirme 850 x 478 pixel

Ücretsiz veri kurtarma programı Microsoft Windows File Recovery ile silinen/kaybolan veriler nasıl geri getirilir? anlatıyoruz.

Önemli bir dosyayı yanlışlıkla sildiniz mi? Hard diski ve disk bölümünü mü sildiniz? Bozuk dosya ve verileri kurtarmanın yolunu mu arıyorsunuz? Microsoft’un ücretsiz veri kurtarma programı Windows File Recovery ile HDD, SSD, USB ve hafıza kartlarından silinen dosyaları (fotoğraflar, videolar, belgeler) geri getirmek, kaybolan verileri kurtarmak basit. Diğer ücretsiz dosya kurtarma programlarının aksine sınırsız veri kurtarma sağlıyor. Microsoft Windows File Recovery ile silinen/kaybolan veriler nasıl kurtarılır? rehber yazımızda.

Ücretsiz Dosya Kurtarma Programı

Microsoft Windows File Recovery, Windows’ta dosyaları kurtarmanızı, geri getirmenizi sağlayan ücretsiz bir araç. NTFS, ReFS, FAT, exFAT dahil olmak üzere tüm dosya formatlarını destekliyor ve USB aygıtlardan, sabit disklerden, hafıza kartlarından veri kurtarmaya izin veriyor. Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda kullanılabilen dosya kurtarma aracı, komutlarla çalışıyor. Komut satırı aracı da diyebiliriz. Yani kurtarma işlemini gerçekleştirmek için belli komutları girmeniz gerekiyor.

Windows File Recovery ile Silinen/Kaybolan Dosyalar Nasıl Geri Getirilir?

Başlat menüsü, PowerShell veya Windows Terminal’den (yönetici olarak) Windows File Recovery Tool’u açabiliyorsunuz. “winfr” komutunu girerek seçeneklerinizi görebiliyorsunuz.

Program ile belli bir dosyayı, bir klasörü, dosya türüne göre farklı dosyaları veya joker karakterleri kullanarak adları geri getirebiliyorsunuz. Sözdizimi açık:

winfr kaynakklasör: hedefklasör: [/anahtarlar]

C: sürücünden belli bir dosyayı kurtarmak ve harici USB sürücüye (E:) geri yüklemek için şu komutu girin:

winfr C: E: /n \Users\KullanıcıAdı\Documents\ImportantFiles\dosyaadı.pdf

Klasörü tamamıyla geri getirmek için şu komutu girin:

winfr C: E: /n \Users\KullanıcıAdı\Documents\ImportantFiles\

Windows File Recovery, dosyalarınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz üç mod sunuyor: Default (Varsayılan), Segment (Bölüm) ve Signature (Üst Düzey). NTFS dosya sisteminde yakın zamanda silinen bir dosyayı geri getirmek için, yukarıda gösterildiği gibi default modu kullanabilirsiniz. NTFS dosya sisteminden bir süre önce silinmiş bir dosyayı kurtarmak veya diski biçimlendirdikten sonra bir dosyayı geri getirmeniz gerekirse, önce /r anahtarını kullanarak segment modunu deneyin.

winfr C: E: /r /n \Users\KullanıcıAdı\Documents\ImportantFiles\

Bu, dosyanızı geri getirmezse veya FAT, exFAT veya ReFS gibi NTFS olmayan bir dosya sisteminden bir dosyayı geri getirmeniz gerekiyorsa, signature modu kullanmanız gerekir. Örneğin; F: sürücünüzdeki JPEG ve PNG fotoğrafları E: sürücüsündeki kurtarma klasörüne geri getirebilirsiniz. SD karttan kurtarma işlemi vb. için şu komutu girin:

winfr F: E: /x /y:JPEG,PNG

Kullanabileceğiniz çok daha fazla seçenek var ve bunlara Microsoft Destek makalesinden ulaşabilirsiniz.

Dosya Sistemleri

Dosya Sistemi Örnekler
FAT ve exFAT SD kartlar, Flash bellekler veya USB diskler (4GB’tan küçük)
ReFS Windows Server ve Windows Pro for Workstations
NTFS Bilgisayarlar (HDD, SSD), Harici Hard Diskler, Flash veya USB Diskler (4GB’tan büyük)

Modlar

Dosya Sistemi Durum Önerilen Mod
NTFS Son Silinen Varsayılan
NTFS Bir Süre Önce SilinenDiski Biçimlendirdikten SonraBozuk Disk Önce Segment modu, ardından Signature modunu deneyin.
FAT, exFAT, ReFS Desteklenen dosya türü aşağıdadır. Signature

Signature Modda Desteklenen Dosya Türleri

Dosya Uzantısı Dosya Türü
ASF wma, wmv, asf
JPEG jpg, jpeg, jif, jfif, jfi
MP3 mp3
MPEG mpeg, mp4, mpg, m4a, m4v, m4b, m4r, mov, 3gp, qt
PDF pdf
PNG png
ZIP zip, docx, xlsx, pptx, odt, ods, odg, odi, odf, odc, odm, ott, otg, otp, ots, otc, oti, otf, oth

Windows File Recovery indirerek, Windows 10 bilgisayarınızda Microsoft’un ücretsiz dosya kurtarma programına sahip olursunuz. Windows File Recovery programı ile silinen dosyaları geri getirmek, kaybolan verileri kurtarmak çok basit! HDD, SSD, USB ve hafıza kartlarından kaybolan veya silinen fotoğrafları, belgeleri, videoları ve diğer verileri geri getirmek/kurtarmak için Microsoft Windows File Recovery programını kullanabilirsiniz.

Sabit diskten, USB sürücülerden, hafıza kartlarından silinen verileri geri getirmek, kaybolan dosyaları kurtarmak için birçok veri kurtarma programı mevcut ancak ücretsiz olanlar belli sınırlamalarla geliyor. Örneğin, kurtarılan dosyaların tamamını görebiliyorsunuz ancak tüm verileri geri alma şansınız olmuyor. Microsoft’un tamamen ücretsiz dosya kurtarma programı File Recovery, hiçbir kısıtlama sunmuyor. Komut satırı aracı olduğundan her seviyede kullanıcıya hitap etmese de tüm aygıtlardan her türlü dosyayı kurtarmayı sağlamasıyla tercih edilebilir.

Windows File Recovery – Ücretsiz Dosya Kurtarma Programı Özellikleri

  • Kurtarma işleminizde dosya adları, anahtar kelimeler, dosya yolları veya uzantıları hedef alın.
  • JPEG, PDF, PNG, MPEG, Ofis dosyaları, MP3 ve MP4, ZIP dosyaları ve daha fazlasını kurtarır.
  • HDD, SSD, USB ve hafıza kartlarından kurtarma
  • NTFS, FAT, exFAT ve ReFS dosya sistemlerini destekler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz