Oppo’nun ekrana gömülü kamerası çok konuşulacak!

0
156

Dünyanın delikli bir ekrana veya herkes tarafından bilenen adıyla ekrana gömülü kameraya sahip olan ilk akıllı telefonu geçtiğimiz aylarda tanıtılan Galaxy A8s olmuştu. Bu cihazın dikkat çekici animasyonunu sizlerle paylaşmıştık.

Bilmeyenler için: ekranda yer alan kameranın üzerinden parmağınızı aşağı doğru kaydırarakkamerayı açabiliyorsunuz. Infinity-O tasarımının kullanılacağı ’unda aynı kamera animasyonu ile karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

ekrana gömülü kamera patenti ile dikkat çekiyor!

Son dönemde yeni teknolojileri ile ses getiren bir akıllı telefon üreticisi haline gelen Oppo’nun Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü‘ne (WIPO) yaptığı patent başvurusu büyük beğeni topladı. Zira, Oppo’nun ekran deliği için çok daha iyi bir fikri var.

Patent şemalarını incelediğimizde, Galaxy A8s ile benzer şekilde ekranın üst kısmında bir delik olduğunu görüyoruz. Oppo’nun sunduğu fark ise kullanıcı arayüzündeki kamera uygulama simgesini deliğin tam altına konumlandırması.

Bu sayede simgenin / deliğin üzerine tıklayarak kamerayı açabiliyorsunuz. Aynı alanda parmağınızı sağa doğru kaydırdığınızda kamera uygulaması kapanıyor.

İkinci patent görselinde ise aynı şekilde deliğin alt kısmında kamera simgesi yerini korurken, bu simgeye ek olarak dört adet simge daha yan tarafta yer alıyor. Yani ekranın üst kısmı uygulama kısayolları gibi bir hale bürünüyor.


Oppo’nun ekrana gömülü kameraya sahip olan ilk telefonlarının, önümüzdeki ay Barselona’daki MWC ’da tanıtılması bekleniyor. İlk cihazlar 10x optik zoom yeteneği ile dikkat çekmesi beklenilen olacak.