iPhone Zil Sesi Yapma Yöntemi (2018)

0
441
iphone-marimba-zil-sesi

iPhone zil sesi nasıl yapılır? Bu yazımızı okumaya devam ederseniz, iPhone için herhangi bir şarkı nasıl zil sesi yapılır bunu öğrenebileceksiniz.

iPhone kullanıcılarının dile getirdiği en büyük engellerinden birisidir iPhone’da istedikleri şarkıyı zil sesini yapmak ve onu kullanmak. , iTunes Store ile geniş ölçekte zil sesi koleksiyonları sunuyor ama bunların tamamı ücretli. Hem bu zil seslerinin ücretli olması, hem de birçoğunun favori şarkısını zil sesi yapmak istiyor olması bir çoğunu kendilerine özel zil sesi kullanmaya itiyor. Bir şarkıyı ya da eğlenceli bir ses kaydını arama bildirimi ya da gelen mesajlar için zil sesi olarak kullanmak istiyor olabilirsiniz.

iOS’ta varsayılan olarak onlarca zil sesi yer almaktadır ama pek çok kullanıcı kendilerine özgü zil sesini kullanmak ister ki bu doğal bir durum. iPhone’un kendi zil seslerinden sıkıldıysanız ve sevdiğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak istiyorsanız şimdi anlatacağımız adımları ederek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Gelin iPhone zil sesi yapma işlemi nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

iPhone Zil Sesi Yapma

iPhone Zil Sesi Yapma

iPhone zil sesi yapma işlemi için aşağıdaki adımları eksiksiz yerine getirmeniz yeterli. Elbetteki aşağıdaki yönetimi diğer iOS cihazlar (iPad, iPod touch) için de kullanabilir ve onlar için de herhangi bir şarkıyı zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz.

1. Adım

iOS aygıtınızı (iPhone, iPad veya iPod touch) Mac’inize veya Windows PC’nize bağlayın. Bilgisayarınızda iTunes yoksa, iTunes’i indirmek için buradan devam edebilirsiniz.

iTunes’i açın ve yan menüden Parçalar seçeneğine tıklayın.

2. Adım

Seçtiğiniz müziğin üzerine sağ tıklayın ve “Bilgi Ver” seçeneğini tıklayın. Seçenekler sekmesine gelin. Oradan “Başlat” ve “Durdur” olarak iki kutucuk göreceksiniz. Şarkının ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini buradan ayarlayın ve kutucukları işaretleyin.

İşlemi tamamladığınızda “Tamam” diyerek onaylayın.

3. Adım

Sağ tıklayarak şarkının bir AAC sürümünü oluşturun. Artık kitaplığınızda özgün bir AAC sürümü olacak. İsterseniz bu sürümün adını orjinalinden ayırt etmek için değiştirebilirsiniz.

Orjinal şarkının üzerine sağ tıklayıp yine “Bilgi Ver” seçeneğini tıklayın ve “Seçenekler” sekmesine gelin. Buradan daha önce işaretlemiş olduğumuz kutucukları kaldırıyoruz.

4. Adım

Oluşturduğunuz AAC parçasına sağ tıklatın ve “Windows Gezgininde Göster” veya “Finder’da Göster” seçeneğine tıklayın. Böylece yeni oluşturduğumuz şarkının dosya yolunu görebileceğiz.

Daha sonra bu şarkıyı masaüstüne alın ve uzantısını “.m4r” olarak değiştirin.

5. Adım

Şimdi iTunes’in sol üst tarafındaki cihaz ikonuna tıklayın ve açılan menüden “Ses Tonları” öğesini tıklayın.

6. Adım

Ses Tonları bölümüne masaüstündeki şarkıyı sürükleyip bırakın.

7. Adım

iPhone simgesine tıklayın ve Ses Tonları bölümüne gidin > Ses Tonlarını Eş Zamanla > Seçilen Ses Tonları > Şarkınızı Seçin ve Uygula düğmesine tıklayın.

Son adım olarak iPhone, iPad veya iPod touch’ınıza dönün ve Ayarlar > Ses ve Dokunuş > Zil Sesi bölümünden iTunes ile attığınız zil sesini bulup seçimleyin.

Bu işlemi tekrarlayarak istediğiniz müzikleri iPhone’unuzda zil sesi olarak kullanabilirsiniz.

iPhone’un kendi zil seslerinden sıkıldıysanız sevdiğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmakistiyorsanız şimdi anlatacağımız adımları takip ederek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. iPhone zil sesi yükleme işlemi yapmak için önceden bilgisayarınıza indirmiş olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınızda yoksa buraya tıklayarak nasıl müzik indirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Güncellenme: 28 Mayıs 2018 – Yöntem çalışıyor. sonuna video eklendi.

sürekli olarak “iPhone Zil Sesi Yapma” konusunda sıkıntı çıkartıyor. App Store’dan parayla satmak daha cazip tabi. Appleuzmani.net olarak da yeni yöntemleri sizlerle paylaşmak ise bizim işimiz. 😉

Öncelikle belirtmeliyim ki,  iTunes yerine başka bir uygulama kullanıyoruz. Uygulama Dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Ben de 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum.

iPhone zil sesi yapma (1. yöntem)

Adım 1: Zil sesi olmasını istediğimiz dosyasını 40 sn’lik hale getireceğiz.

Bunun için,

Aşağıdaki siteden mp3’ü 40 sn lik .m4r formatına (iphone için) çeviriyoruz.

melofania  (Bu çalışmazsa google’dan “mp3 to m4r for iphone”) şeklinde aratın. Yeni siteler bulacaksınız. Çeviri yaparken, 40 sn’lik dilimin neresi olacağını, hatta süresini de  (en fazla 40 sn olmalı) ayarlayabilirsiniz.

Önce Upload butonuna tıklayın. Zil sesi olmasını istediğiniz mp3 dosyasını bilgisayarınızdan seçerek, bu siteye yükleyin. Yükleme bitince aşağıdaki ekran çıkacak:

iphone-zil-sesi-mp3-1

 

Create Ringtone butonuna tıklayın. Aşağıdaki resim çıkınca işaretli yere tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-3

Get ringtone seçeneğine tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-2

Bilgisayarınıza 40 sn’lik .m4r dosyası inecektir.

Adım 2:

Buradan  iTunes alternatifi programı indiriyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-4

İndirdikten sonra programı bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyaya tıklayarak, programı kuruyoruz. (kurulum aşamalarında dili soruyor. Hep Türkçe olarak işaretleyin.)

iphone-zil-sesi-mp3-5

İnternet bağlantısını test edin. Test Connection butonununa tıklayın.

iphone-zil-sesi-mp3-

 

Kurulum aşamasında güvenlik duvarı uyarısı çıkarsa uygulamaya izin veriyoruz.

Çıkan ekranda aşağıdaki resimde gösterdiğim uygulamayı yüklüyoruz. Uygulama yüklendikten sonra “Start” butonuna basıyoruz.

iphone-zil-sesi-mp3-.6sjpg

Uygulama açılınca, telefonunuzu buluyor.

iphone-zil-sesi-mp3-7

Sol üstte melodiler kısmı var. Ona tıklayarak açıyorsunuz. (Bu kısım yoksa, hazırladığınız zil sesi dosyasını pencereye sürükleyerek bırakın. Melodiler kısmı gelecektir.)

iphone-zil-sesi-mp3-8

Buraya daha önce hazırladığınız ve bilgisayarınıza indirdiğiniz m4r uzantılı 40 sn lik zil sesi dosyasını sürüklüyorsunuz.

Melodiler kısmı sol üstte görülüyor. Oradan da yüklediğniz zil sesini görebilirsiniz.

Sol üstte yer alan Güncelle butonuna tıklayın.

İşlem bu kadar. Daha sonra iPhone’dan Ayarlar>Sesler>Zil tonu kısmından (iOS 9.3.2) zil tonunuzu yüklediğiniz dosya olarak değiştirin.

Not: En son güncelle butonuna basmanız gerekmektedir. Bunu unutmayın.

DİKKAT:

Daha sonra iTunes kullanmak istediğinizde, öncelikle CopyTrans programını kapatın. Daha sonra iTunes programını açtığınızda şu hata ile karşılaşırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. iTunes artık çalışacaktır.

iphone-zil-sesi-mp3-10

iPhone zil sesi yapma (2. yöntem-Kolay olanı)

iPhone’una zil sesi yapmak isteyenler için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise 3uTools programı. 3uTools; yıllardır güvenilirliğini kanıtlamış bir iTunes alternatifi program. iTunes’in izin vermediği birçok eylemi 3uTools ile yapabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de zil sesi yapmak.

Adım 1: Öncelikle 3uTools programını sitesinden indirin. Program sitesine gitmek için tıklayın.

Adım 2: Programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurun.

Adım 3: Bu aşamada 2 farklı yol izleme şansımız var. Eğer elimizde bir zil sesi dosyası varsa doğrudan 3utools kullanarak iPhone’umuza yükleyeceğiz. Eğer elimizde sadece şarkı dosyası varsa, ondan zil sesi dosyası oluşturup, onu yükleyeceğiz. Bu duruma göre alternatiflerden birisini seçiniz.

Alternatif 1: Elimde zil sesi dosyası var. Bunu yüklemek istiyorum.

Adım 4: 3uTools’u başlatın, iPhone’unuzu PC’ye bağlayın. “Toolbox” → “Ringtone Maker” ı tıklayın.

iPhone zil sesi yapma aşamaları

Zil sesini seçmek için “RingTones” (Zil Sesleri Tamamlandı) öğesine tıklayın ve ardından “İçe Aktar öğesine İçe Aktar” a tıklayın. İthalat tamamlanana kadar bekleyin.

Adım 5:  Aşağıdaki ekran gelinde, “Ringtones” düğmesine basarak, önceden hazırladığınız zil sesini seçin.

Önceden hazırladığınız iPhone zil sesini seçin.

Adım 6: Bu aşamada “import to idevices” butonuna tıklayarak, zil sesini iPhone’a yükleyin.

iPhone zil sesini içeri aktarın.

İşlem tamam. Artık iPhone’unuzun “Sesler” kısmından zil sesinizi görüp, etkin zil sesi olarak ayarlayabilirsiniz.

Alternatif 2: Elimde zil sesi dosyası yok. Önce zil sesi yapmak istiyorum.

Elinizde kullanacağnız bir zil sesi dosyası yoksa öncelikle bu zil sesi dosyasını oluşturmalısınız. Bunun için 1. yöntemde bahsettiğim “melofania” sitesini kullanabilirsiniz. Ama isterseniz bu kısımda da 3utools ile iPhone zil sesi yapma yöntemini göstereyim. Hangisini kullanacağınıza siz karar verirsiniz.

Adım 4: 3uTools programını açtınız. iPhone’unuzu bağladınız. Şimdi “Toolbox” butonuna tıklayın. Aşağıya gelen ekranda “Make Ringtone” kısmına tıklayın.

Adım 5: Müziği nereden alacağınızı seçin. İster bilgisayarınızdan, isterseniz de iPhone’unuzda bulunan bir şarkı da olabilir.

Adım 6: Zil sesi dosyası maksimum 40 saniye olmalı.  Bu yüzden zil sesi için bir başlangıç noktası bir de bitiş noktası ayarlamalısınız. “Set starting point” ile başlangıç noktasını; “Set ending point” ile de bitiş noktasını ayarlayın.

Başlangıç ve bitiş noktasını ayarlayın.

Adım 7: Süreyi ayarladıktan sonra “Generate Ringtone” butonuna basın. Gelen ekranda “import to idevice” butonuna tıklayın.

İşlem tamam. Artık iPhone zil sesi dosyasını cihazınıza yüklemiş oldunuz. Ayarlar>sesler>zil sesleri kısmından yüklediğiniz zil sesini seçip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Artık iPhone’unuz için zil sesi yapabileceksiniz. Kafanıza takılan noktaları lütfen bizimle paylaşın.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. nongprader.net’ i desteklemek için lütfen sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.