iOS 13.2, sorunlarıyla birlikte geldi..!

0
762
iOS 13 580 x 330 pixel
iOS 13 580 x 330 pixel

iOS 13.2, sorunlarıyla birlikte geldi..!

iOS 13’ün tanıtılması ile birlikte iPhone kullanıcıları heyecanlanmış olsa da kısa süre sonra bu heyecan, sorunlarla birlikte yerini endişeye bıraktı. Apple, çıkan sorunları ortadan kaldırmak için hızlı bir şekilde yeni güncellemeleri kullanıcılarla buluşturdu. Ancak, son güncelleme ile birlikte yeni bir iOS 13.2 sorunu da ortaya çıktı.

Apple, iOS 13.2 sorunu nedeniyle şikayet alıyor

Yeni güncelleme ile birlikte, önceki sürümlerde yaşanan problemlerin büyük bir kısmının ortadan kalkacağı düşünülüyordu. Ancak, işler pek de beklendiği gibi gitmedi. iPad ve iPhone kullanıcıları yeni bir iOS 13.2 sorunu ile karşılaştıklarını bildirdi.

Güncellemeyi yükleyen kullanıcılar arka planda çalışan uygulamalardan eski performansı almadıklarını belirtti. Bunun sebebi ise bellek yönetimi konusunda cihazların beklenmedik davranışlarda bulunması.

Bazı kullanıcılar Mail ya da YouTube gibi uygulamalarda sorunlarla karşılaştıklarını söyledi. Bu sorunlarla birlikte e-posta yazarken başka bir uygulamaya geçen kullanıcılar, geri döndüklerinde postalarını taslakta bulamıyor. Aynı şekilde, bir YouTube videosu izlerken, başka bir uygulamaya geçilip geri gelindiğinde videonun kaldığı yer ortadan kayboluyor.

Bir kullanıcı attığı bir tweet ile sorununu şu şekilde anlattı:

“Excel’de bir tablo üzerinde çalışıyordum. Bu sırada yaklaşık 10 dakikalığına bir YouTube videosuna geçiş yaptım. Geri döndüğümde ise çalışmalarımı bulamadım. Ayrıca tüm Safari sekmelerim de ortadan kayboldu”

Apple cephesinden konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak, bu sorunların da yeni bir güncellemeyle düzeltileceğine kesin gözle bakılıyor. Güncellemeyi yükleyen ve iOS 13.2 sorunu ile karşılaşan kullanıcılar için şimdilik resmi kaynaklardan gelecek açıklamayı beklemekten başka çare yok.

Apple’ın yeni nesil işletim sistemi iOS 13, biliyorsunuz çok iyi bir başlangıç yapmadı. Şimdi her geçen gün daha büyük hale gelen yeni bir sorun var.
iOS 13, uzun süre betası yapılmasına rağmen sorunsuz bir çıkış gerçekleştiremedi. Birçok problem yaşatan ve daha kendisi çıkmadan güncellemelerinin tarihi verilen sürüm, geniş kapsama alanı ile sevindiriyor ancak yaşanan sorunlar kullanıcıların canını sıkmaya devam ediyor. İşte bunların en yenisi bellek yönetimi ile alakalı. Biliyorsunuz iPhone’larda RAM miktarı Android tarafına göre oldukça düşük seviyede. Örneğin yeni iPhone 11 ailesinde sadece 4 GB RAM yer alıyor. Çünkü iOS işletim sistemi Android tarafına göre daha iyi bir bellek yönetimi sunuyor. Bu yüzden Apple daha fazla RAM’e ihtiyaç duymuyor. Ancak özellikle iOS 13.2 sürümüyle beraber bu konuda şikayetler artmaya başladı. Kullanıcılar yeni sürümün arka plandaki uygulamaları açık tutma konusunda çok kötü hale geldiğini belirtiyor. Yeni sürüm sonrasında arka plana atılan uygulamaların birçoğu kapatılıyor (iPhone 11 ailesinde dahi sorun yaşayanlar var) ve bu da elbette can sıkıyor. Bu durumun birçok kişide uygulamalar arası geçişi hemen hemen bitirdiği söyleniyor. Normalde kişilerin kullanım alışkanlıklarını öğreneceği ve RAM yönetimini daha iyi yapacağı söylenen iOS 13, şu an bunu yerine getirmeyi bırakın eski dönemi aratıyor. Apple’dan buna yönelik yeni bir güncelleme bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz