Instagram’dan sipariş verme dönemi

0
143

’dan sipariş verme dönemi

Yalnızca fotoğraf paylaşmak için girdiğimiz Instagram yavaş yavaş hayatımızın merkezine doğru yerleşti. Artık yeni bir yer keşfetmek için de, bir ürün tanımak için de Instagram’ı sık sık kullanır olduk. Satın alma tercihinde önemli etkisi olan Instagram yeni özelliğini tanıttı.

Kullanıcı artık satın alma işlemini uygulama içinde kolayca gerçekleştirebilecek. Bu adım özellikle perakende mağazaları için oldukça önemli. Ödeme bilgilerinin saklanabileceği Instagram’dan beğendiğiniz bir ürünü kolayca satın alabileceksiniz.

Uygulama için ödemeye uygun olan postlarda “Instagram’da Ödeme Yap” butonu belirecek. Ona dokunan kullanıcı siparişini tamamlamak için e-posta adresini girecek. Ardından ödeme ve adres bilgilerini giren kullanıcı kolayca siparişini verebilecek.

Bu onuya istinaden Kısa bir not düşmek istiyorum

Instagram Satışlarında

Instagram Satışlarında Vergi konusu, son dönemlerde yapılan Instagram ürün ve hizmet satışları ile gündemde olmaktadır. Başta tekstil olmak üzere aksesuar, elektronik ve yiyecek sektörü içerisinde yer alan firma veya bireysel Instagram sayfaları, kolay bir biçimde yapabilmektedir. Bu hesapların gerçekleştirmiş olduğu ürün satışları ve vergilerin ödenmesi konusu, bireylerde fikir ayrılığı oluşturmaktadır.
Instagram Satışlarında Vergi Vermek Gerekir mi?

Instagram üzerinden satış yapmak için yürürlükte özel bir vergilendirme sistemi bulunmamaktadır. Ancak bu durum satışları gerçekleştiren kişilerin vergi zorunluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Kurumsal firmaların mağazalarında veya internet sitelerinde yaptığı satışlar vergi vermeyi zorunlu kılmaktadır. Instagram sayfalarında yapılan satışlarda da vergi ödemelerinin yerine getirilmesi daha doğru olacaktır. Kullanıcılar satışa sundukları ürünlerin güvenilirliği ve sektördeki devamlılığı için vergilerini ihmal etmemelidir. Müşterilere gönderilen ürünler için fatura kesilmeli ve oluşabilecek sorunlar için önlem alınmalıdır. Fatura kesilmesi, vergilerin ödendiğini temsil ederek daha kurumsal ve güvenilir bir imaj yaratmaktadır.
Instagram Satışlarında İçin Yapılması Gerekenler

Instagram’da vergili satış yapmak için minimum şahıs şirketi işletmesine sahip olmak olmak zorundasınız. Şahıs şirketi açmak için bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesine gidip gerekli olan işlemleri başlatabilirsiniz. Şahıs şirketi başvurusunda ev veya iş yerinizi adres olarak göstermelisiniz. Başvurunuzu eksiksiz tamamladıktan birkaç gün sonra belirttiğiniz adrese vergi memurları gelecek ve keşif yapacaklardır. Usulsüzlük olmaması halinde şahıs şirketi açılışınızı onaylayacak ve o tarihten itibaren ürün satmaya başlayabileceksiniz. Şahıs şirketiniz onaylandıktan sonra bir muhasebe bürosu ile anlaşarak faturalarınızı bastırmalısınız. Faturalarınız da hazır olduktan sonra Instagram üzerinden yapacağınız satışlarda fatura göndermeye başlayabilirsiniz.
Instagram Satışlarında Vergi Vermeden Yapılan Satışların Cezası Var mıdır?

Tüm vergisiz satışların bir cezası olduğu gibi Instagram üzerinden yapılan vergisiz satışların da cezası bulunmaktadır. Instagram üzerinden gerçekleştirdiğiniz satışlarda müşteriye faturasız ürün gönderirseniz, müşterinin sizi vergi dairesine şikayet etme hakkı vardır. Vergi dairesi bu şirketi dikkate alır ve adresinizi kargo şirketinden temin ederse, en kısa sürede adresinize vergi memurlarını gönderir ve sizden belgelerinizi talep eder. Eğer şirket belgeleriniz yoksa kargo firmasından gönderdiğiniz tüm satışlar üzerinden ceza keser, adresinizdeki mallara el koyar ve vergi kaçırma suçundan işlem yapar.