Huawei katlanabilir akıllı telefonu Mate X’i tanıttı

0
170

Huawei’nin merakla beklenen katlanabilir akıllı telefonu an itibariyle tanıtıldı. Huawei Mate X ismindeki cihaz, 5G bağlantı desteği ve üç arka kamera gibi özelliklere sahip. Detaylar haberimizde.
Katlanabilir telefon Huawei Mate X tanıtıldı!

Huawei‘nin merakla beklenen katlanabilir ekranlı telefonu Huawei Mate XMWC 2019kapsamında düzenlenen etkinlikle resmi olarak tanıtıldı. Peki Huawei’nin ilk katlanabilir akıllı telefonu Mate X bizlere neler sunuyor?

Katlanabilir telefon Huawei Mate X tanıtıldı!

Telefon tasarım bakımından ‘un tanıttığı Fold‘a göre daha estetik ve sağlam bir duruş sergiliyor. Oldukça ince çerçevelere sahip olan Mate X, kameraları ve sensörleri katlanabilir mekanizmanın üzerine konumlandırmış durumda.

Teknolojioku Genel Yayın Yönetmeni Özgür Çetin sizler için konferansı Barselona’da gerçekleştirilen MWC 2019’dan ediyor. Aşağıda yer alan tweet dizisinden de Huawei etkinliği hakkındaki son gelişmeleri edebilirsiniz.

Özgür Çetin

@ozgurcetin

5G destekli ağ ürünleri de geldi

Resmi Twitter'da görüntüle

Özgür Çetin

@ozgurcetin

Dünyanın katlanabilir ekranlı ve 5G destekli ilk telefonu geldi. Huawei Mate X. Açıldığında 8 inç tablet oluyor. pic.twitter.com/DTs5Zz2Okn

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle
Özgür Çetin adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

6.6 inç ve 6.2 inç büyüklüğünde OLED çift ekrana sahip olan telefon, tablet formuna geçtiğinde 8 inçlik bir ekrana sahip oluyor. Kirin 980 işlemciden gücünü alan Mate XLeica destekli dörtlü arka kameraya ve çift ön kameraya ev sahipliği yapıyor. Pil konusunda da oldukça başarılı olan Mate X, toplamda 4500 mAh’lık bir batarya gücüne sahip.

Akıllı telefon ayrıca Huawei Balong 5000 adı verilen 5G modem sayesinde ilk 5G teknolojisine sahip katlanabilir akıllı telefon unvanının da sahibi olmuş oldu.

Dünyanın ilk 7nm 2G/3G/4G/5G destekleyen modemiyle gelen akıllı telefon toplamda dört 5G antenine sahip. Bu teknoloji ile beraber artık videoları saniyeler içerisinde sisteminize indirebileceksiniz. Şarjın yavaş dolma ihtimaline karşı da bir çözüm yolu bulan HuaweiMate X‘e ek olarak 55W’lık bir Huawei SuperCharge desteği sunuyor.

Bu teknoloji ile beraber cihazınızı yarım saatte yüzde 85 oranında şarj edebilirsiniz.

8 GB RAM ve 512 GB dahili depolama alanı ile gelecek olan Huawei Mate X fiyatı ile de çok konuşulacak gibi duruyor. 2019’un ortalarına doğru satışa sunulacak olan katlanabilir telefonun Avrupa fiyatı tam tamına 2299 euro olarak belirlenmiş durumda.

8 inç katlanabilir ekran

Samsung’un birkaç gün önce tanıttığı Galaxy Fold’u katladığınızda büyük ekran iç tarafta kalıyor ve siz daha küçük boyutlu ikinci bir ekranı kullanıyordunuz. Huawei Mate X ise tek bir katlanabilir ekrandan oluşuyor. Cihazı katladığınızda bu ekran ikiye bölünerek daha kompakt bir hal alıyor. Açık hali 8.05 inç olan ekran katlandığında iki ekran oluşuyor. Ekranları biri 6.6 inç diğeri ise 6.38 inç boyutunda. Ekranlar hakkındaki detaylı bilgiler ise şu şekilde:

 • 6.6 inç (19.5:9 en boy oranı, 2480 x 1148 çözünürlük) kapalı konumda ana ekran.
 • 6.4 inç (25:9 en boy oranı, 2480 x 892 çözünürlük) kapalı konumda arka taraftaki ekran.
 • 8 inç (8:7.1 en boy oranı, 2480 x 2200) açık konumda ekran.
Cihazın kapalı halinin kalınlığı oldukça iddialı. Açık durumda 5.4 mm kalınlığa sahip olan telefon kapandığında 11 mm kalınlığa ulaşıyor. Neredeyse sıradan bir akıllı telefon boyutlarına gelebiliyor. Çerçeve kalınlıklarının ince olması da cihaza farklı bir hava katmış.
Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X tanıtıldı!

5G bağlantı destekli ilk katlanabilir telefon

Huawei Mate X, Kirin 980 yonga setinden gücünü alıyor. Diğer katlanabilir akıllı telefonlardan en büyük farkı ise 5G bağlantı desteğine sahip olması. Huawei tarafından geliştirilen Balong 5000 isimli 5G modem yongası bu desteğin mimarı konumunda. Bu sayede Huawei Mate X dünyanın ilk 5G destekli katlanabilir telefonu olma özelliğine sahip. RAM boyutu ise 8 GB olarak belirtildi.

Leica ile geliştirilen üçlü arka kamera

Huawei Mate X’in arka tarafına baktığımızda üçlü arka kamera paketi bizleri karşılıyor. Bu kameralar Leica iş birliği ile geliştirilmiş. Hemen altlarında ise çift ton led flash bulunuyor. Piyano siyahı olan bu kısımın en sonunda ise Huawei logosu yerini almış.
Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X tanıtıldı!
Tahmin edebileceğiniz gibi bu üç arka kamerayı ön kamera olarak kullanabiliyorsunuz. Katlı halde arka tarafta kalan ekran kısmı kamerayı kapatmayacak şekilde yerleşiyor. Bu sayede üçlü arka kamera paketinin tüm özelliklerinden ön kameraymış gibi faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca siz fotoğraf çekerken karşınızdaki kişi arka tarafta bulunan ekran üzerinden kendini görebiliyor.
Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X tanıtıldı!

55W hızlı şarj

4500 mAh batarya ile gelen Huawei Mate X şarj konusunda da oldukça iddialı. 55W Huawei SuperCharge hızlı şarj desteğiyle rakiplerine meydan okuyor. Kutu içerisine dahili olarak gelen şarj cihazıyla birlikte 30 dakika içerisinde cihazın şarjını yüzde 85 seviyesine geliyor. Huawei CEO’su şarj hızının ’e kıyasla yüzde 600 daha hızlı olduğunu beliritti.
Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X tanıtıldı!

Fiyatlandırma ve çıkış tarihi

Huawei Mate X hiç şüphesiz oldukça dikkat çekici bir akıllı telefon. İçinde bulunduğumuz yılın en büyük iki trendi olan katlanabilir ekran ve 5G desteği bu cihazda birleşmiş. Haliyle 2019 yılının yıldız ürünlerinden biri olacak. Tüm bu özellikler kullanıcılara 2299 Euro fiyat etiketiyle sunuluyor. Cihazın sadece 8 GB RAM ve 512 GB depolamadan oluşan Yıldızlar Arası Mavirengi satılacak. Çıkış tarihi ise 2019’un ortası olarak belirtiliyor.
Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X tanıtıldı!

 • Ekran: 8 inç 8:7.1 en boy oranına sahip 2480 x 2200 çözünürlük (açık halde), 6.6 inç 19.5:9 en boy oranına sahip 2480 x 1148 çözünürlük (kapalı halde ana ekran), 6.4 inç 25:9 en boy oranına sahip 2480 x 892 çözünürlük (kapalı halde arka ekran)
 • İşlemci: Kirin 980
 • RAM: 8 GB
 • Kamera: Leica iş birliği ile geliştirilmiş üçlü arka kamera
 • Depolama: 512 GB
 • Batarya: 4500 mAh
 • İşletim sistemi:  9.0 Pie
 • Diğer:  Parmak izi (yan taraftan), 5G (Balong 5000 modem), 55W hızlı şarj
 • Fiyatlandırma: 2299 Euro (8 GB / 512 GB)

Peki ya siz Huawei‘nin katlanabilir akıllı telefonu Mate X hakkında ne düşünüyorsunuz?

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlere aktarmayı unutmayın.