Fondoten lekesi nasıl çıkarılır?

0
93

Fondöten sürerken özellikle boyun bölgesine uygularken tişörtlerimiz veya gömleklerimiz de fondötenden nasibini alabilir.

Bu durumda lekesini çıkarmak için lekenin üzerine bir miktar tıraş köpüğü sıkın ve her zamanki gibi makineye atarak yıkayın.

Fondoten lekesini çıkarmanın bir diğer yolu da bulaşık deterjanıdır. Bulaşık deterjanını ılık suya dökün ve lekeli kısmı bu karışımda 1-2 dakika bekletin. Ardından suyunu sıkıp lekeyi silerek temizleyin.

Yağ bazlı olmayan fondöten lekesi kumaştan nasıl çıkar dediğinizde, tıraş kremi yöntemini deneyebilirsiniz. Öncelikle lekenin fazlasını, bir miktar kağıt havluya emdirerek alın.

Sonrasında lekenin üzerine tıraş kremi uygulayın ve lekenin üzerinde ovalayarak köpürmesini sağlayın. Böylece kumaşın liflerine nüfuz edecektir. Tıraş kremini soğuk suyla durulayın ve hala çıkmamışsa, biraz daha tıraş kremini lekenin üzerinde ovalayarak köpürtün. Bu sefer giysiyi ılık suyla durulayın.

Son aşama olarak yüksek kaliteli ve lekelere karşı etkili bir deterjanla normal bir şekilde yıkayın. Bu yöntemler fondoten lekesi kıyafetten nasıl çıkar probleminize çözüm sunacaktır. Yüz makyajı lekelerinin çaresinin, erkeklerin yüz bakımının bir parçası olduğunu kim bilebilirdi!

Pudra formundaki makyaj ürünlerinin özellikle yüze yakın kullanılan eşarp gibi aksesuarlara bulaşması daha kolay olsa da, temizlenmeleri sıvı makyaj malzemelerine göre daha kolaydır. Eşarptan fondöten lekesi nasıl çıkar dediğinizde, etkili yöntemler mevcut olsa da yine biraz çaba ve sabır isteyebilirler.

Öncelikle pudra formundaki ürünü silkeleyerek, kıyafetin ya da aksesuarın üzerinden uzaklaştırın. Bunu yaparken daha çok yere bulaşmamasına dikkat edin. Sonrasında bir sıvı deterjanı ya da eşarbınız ipek gibi hassas bir kumaştan yapılmışsa, ona uygun bir deterjanı suyla karıştırın ve bu karışımı lekeye nazikçe ovalayarak uygulayın. Lekeyi yarım saate kadar bu şekilde bekletin ve sonrasında etiketinde belirtilen sıcaklıkta, benzer renkli çamaşırlarla beraber makinede yıkayın.

Eğer lekelenen giysiniz beyazsa, yıkadıktan sonra güneşte asarak kurutmak iyi bir fikir olabilir. Çünkü bu sayede güneşin doğal beyazlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Leke tamamen çıkana kadar giysiyi kurutma makinesine atmaktan veya kalorifer üzerinde kurutmaktan kaçının. Çünkü ısı, lekenin kumaşa daha çok işlemesine sebep olabilir.