Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

0
305
Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir 850 x 478 pixel
Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir 850 x 478 pixel

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Bu yazımızda Facebook arama geçmişi nasıl görüntülenir ve nasıl silinir sorularına yanıt vereceğiz.

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Facebook Arama Geçmişi Nasıl Silinir? – Diğer tüm sosyal medya platformlarında da olduğu gibi Facebook da yaptığınız tüm aramaları kendi bünyesinde saklıyor. Peki bu arama sorgularına yalnızca birkaç tık ile ulaşabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda Facebook Arama Geçmişi Görüntüleme ve Facebook Arama Geçmişi Silme ilgili merak ettiğiniz detaylara ışık tutacağız.

Bildiğiniz üzere internet artık gizlimizin ya da saklımızın olmadığı bir yer ve kendi verilerinizi temizlemek için zaman zaman çeşitli uğraşlar vermeniz gerekebiliyor. Bu yazımızda en popüler sosyal medya platformu olan Facebook’ta arama geçmişinizi nasıl görüntüleyebileceğinizi ve nasıl silebileceğinizi sizlere aktaracağız.

Facebook’un arama panelinde yaptığınız tüm sorgular yedekleniyor ve saklanıyor. Böylece daha öncesinde yaptığınız arama sorgularını görüntüleyebiliyorsunuz. Bu sayfa çok gizli bir yerde değil ancak Facebook’un karmaşık yapısı ulaşmanızı bir miktar zor hale getiriyor. Eğer onca çabaya rağmen bunu nasıl yapabileceğinizi bulamadıysanız, size bir yardım eli uzatıyoruz.

Facebook Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

 • Facebook’a giriş yapın.
 • Profilinize gidin.
 • Hareketler Dökümünü Gör butonuna basın.
 • Daha Fazla butonuna tıklayın.
 • Ara menüsüne gidin.
 • Arama Geçmişi karşınıza çıkacak.
 • Arama Kayıtlarını Sil butonuna basın.
 • Arama geçmişi verileriniz başarıyla silindi.

Facebook Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Klasik Facebook arama geçmişi nasıl silinir?

 • Adım #1: Buradan Facebook internet sitesini açın.
 • Adım #2: Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.
 • Adım #3: Ekranın sağ üst köşesinde bulunan aşağı yönlü ok işareti butonuna tıklayın.
 • Adım #4: Açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik bölümünü açın.
 • Adım #5: Buradan Hareketler Dökümü bölümünü açın.
 • Adım #6: Burada sol üst köşedeki Filtre butonuna tıklayın.
 • Adım #7: Arama Geçmişi’ni seçin ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.
 • Adım #8: Silmek istediğiniz aramanın yanındaki seçenek butonuna tıklayın.
 • Adım #9: Sil seçeneğine tıklayın.
 • Adım #10: Seçtiğiniz arama, Facebook arama geçmişinizden silindi.

facebook arama

Yeni Facebook arayüzü çok yakında hem internet sitesi hem de mobil uygulama için kullanıcılara sunulacak. Yeni Facebook arama geçmişinizdeki aramaları tek tek silmek için yukarıdaki işlemi yapabilir, eğer arama geçmişinizi toplu olarak silmek istiyorsanız aynı sayfada bulunan Arama Kayıtlarını Sil butonunu kullanabilirsiniz.

Eksi Facebook tasarımında arama geçmişi nasıl silinir?

 • Adım #1: Buradan Facebook gidip hesabınıza giriş yapın.
 • Adım #2: Ekranın sağ üst kısmından adınıza ya da profil resminize tıklayarak profil sayfanızı açın.
 • Adım #3: Hareketler Dökümü butonuna tıklayın.
 • Adım #4: Ekranın sol sütununda bulunan Daha Fazla seçeneğine tıklayın.
 • Adım #5: Açılan menüden Arama Geçmişi bölümünü açın.
 • Adım #6: Silmek istediğiniz aramanın yanındaki seçenek butonuna tıklayın.
 • Adım #7: Sil seçeneğine tıklayın.
 • Adım #8: Aramayı Kaldır butonuna tıklayarak işlemi onaylayın.
 • Adım #9: Seçtiğiniz arama, Facebook arama geçmişinizden silindi.

facebook arama

Klasik Facebook arayüzü, uzun zamandır kullandığımız ve aşina olduğumuz tasarımdır. Klasik Facebook arama geçmişinizdeki aramaları tek tek silmek için yukarıdaki işlemi yapabilir, eğer arama geçmişinizi toplu olarak silmek istiyorsanız aynı sayfada bulunan Arama Kayıtlarını Sil butonunu kullanabilirsiniz.

Facebook Arama Geçmişi Görüntüleme Nasıl Yapılır?

facebook arama

Facebook Hareket Dökümü üzerinden Facebook platformunda yaptığınız her türlü işlemi görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Her kullanıcının Hareket Dökümü kendine özeldir. Bu sayfayı yalnızca siz görebilirsiniz. Ancak yaptığınız düzenlemeler görünür Facebook profiliniz üzerinde değişiklikler yapabilir.

Facebook Hareket Dökümü sayfasında yaptığınız tüm paylaşımları, etiketlendiğiniz gönderileri, beğenme ve yorum gibi etkileşimleri, kişisel bilgilerinizi, arkadaş ekleme ve kaldırma gibi işlemleri, arama geçmişinizi, kayıtlı cihazlarınızı, grup ve sayfalarla olan etkileşimlerinizi ve takip ettiğiniz hesapları görebilirsiniz.

Sayfa üzerinden gördüğünüz tüm işlemlerle ilgili farklı düzenlemeler yapabilirsiniz. Facebook arama geçmişinizi tek tek ya da toplu olarak silebilir, yaptığınız belirli bir işlemi filtreleyerek bulabilir, paylaşımlarınızı gizleyebilir ya da kaldırabilir ve zaman tünelinizde gizli olan şeyleri görebilirsiniz.

Facebook Hareket Dökümü’nü nasıl görebilirim?

facebook arama

Facebook Hareket Dökümü üzerinden Facebook’ta yapmış olduğunuz tüm işlemleri görebilirsiniz. Yeni ve Klasik Facebook arayüzlerinde farklı yollardan ulaşılsa da, her iki tasarımda da karşınıza aynı Hareket Dökümü ekranı ve işlemlerinizle ilgili detaylar çıkacak.

Yeni Facebook üzerinden ekranın sağ üst köşesinde bulunan aşağı yönlü ok işareti butonuna tıkladığınız zaman açılan menüden Ayarlar ve Gizlilik bölümüne tıklayın. Ardından Hareketler Dökümü seçeneğine tıklayın. Hareketler Dökümü sayfanız açılacak.

Klasik Facebook üzerinden profil sayfanızı açın ve kapak fotoğrafınızın sağ alt köşesinde bulunan Hareket Dökümü butonuna tıklayın. Hareketler Dökümü sayfanız açılacak, buradan yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz.

Hareketleri Yönet ile içerik yönetimi:

facebook arama

Facebook Hareket Dökümü sayfasında Hareketleri Yönet özelliği bulunuyor ancak bu özelliği kullanmak için Google Play ya da App Store üzerinden Android ya da iOS işletim sistemine sahip mobil cihazınıza indirdiğiniz Facebook ya da Facebook Lite mobil uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Hareketleri Yönet ile Facebook içeriklerinizi arşivleyebilir ya da silebilirsiniz. Arşivlediğiniz içerikler silinmediği için daha sonra tekrar zaman tünelinizde görünür hale getirebilirsiniz. Sildiğiniz içerikler ise çöp kutusuna taşınır, 30 gün boyunca burada saklanır ve sonra silinir. 30 gün içinde bu içerikleri arşivleyebilir ya da yeniden yayınlayabilirsiniz.

Facebook üzerinden yaptığınız tüm paylaşımları kolayca silebilirsiniz fakat arşivleme işlemi yapacağınız içerikler sınırlıdır. Yalnızca Facebook hikayelerinizi ve Messenger ya da internet sitesi üzerinden gönderdiğiniz mesajlarınızı arşivleyebilirsiniz.

Facebook Arama Geçmişi Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Tüm bu adımlarla birkaç saniyenizi arayarak detaylı arama geçmişinize ulaşabilir ve tarihsel bazda yaptığınız sorguları görüntüleyebilirsiniz. Yine aynı ekranda yer alan butona tıklayarak geçmişe yönelik sorgularınızı belirli bir tarih aralığında ya da tamamı ile olmak kaydı ile silebilirsiniz.

Ayrıca çeşitli ayarları kontrol ederek Facebook’un arama geçmişi verilerinizi gelecekte de kayıt altına almamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sık sık arama geçmişi temizleme ile uğraşma ihtiyacınız kalmayacak ve sosyal medya platformunda rahat vakitler geçirebileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz