Facebook 3D fotoğraf desteği sunmaya başladı

0
827

Bir süre önce Facebook tarafından düzenlenen F8 konferansında duyurulan iki boyutlu fotoğrafları 3D hale getirme özelliği hayata geçirildi. Özellik portre modunda çekilen fotoğraflarda işe yarayacak.

Facebook 3D fotoğraf özelliği kullanıma sunuldu!

Hem haber kaynağı hem de sanal gerçeklikte eğlenceli ve gerçeğe yakın derinlikte anılarınızı paylaşabileceğiniz, 3D fotoğraflar kullanıma sunuldu.

Kullanmak ise oldukça basit, telefonunuzun kamerasından portre modu ile bir fotoğraf çekin. Daha sonra Facebook haber kaynağına fotoğrafı eklerken sağ üstte bulunan üç nokta simgesine tıklayarak 3D Fotoğraf seçeneği ile paylaşın.

Bunun yanı sıra, Oculus Go’daki Oculus Tarayıcısını veya Oculus Rift’teki Firefox’ukullanarak 3D fotoğrafları VR cihazınız ile de kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Aslına bakarsak bu özellik daha önce belli başlı mobil uygulamalar ile yapılabilse de Facebook’un kendi uygulamasına entegre etmesiyle bize hem zaman hem de telefonumuz için hafıza kazandırdı.

Gün geçtikçe sanal dünya ile yaşadığımız dünya arasında perdeler kalkarken, böyle heyecanlandırıcı geliştirmeler bize gelecek hakkında büyük ipuçları veriyor.

Peki sizce 3D Fotoğraflar özelliğini diğer sosyal medya platformları da kendi uygulamalarına getirecekler mi?

Facebook 3D fotoğraf desteği sunmaya başladı

Yeni özellik sayesinde çektiğiniz fotoğrafları birkaç saniye içinde 3D hale getirip arkadaşlarınızla sosyal ağ üzerinden paylaşabileceksiniz. Bu özelliği kullanmak ise oldukça kolay: Önce telefonunuzun kamerasını kullanarak portre modunda (yani dikey) bir fotoğraf çekin. Bu fotoğrafı Facebook’a yüklerken sağ üstte bulunan üç nokta simgesine tıklayarak 3D Fotoğraf menüsünü seçin. Yapmanız gerekenler bu kadar.

Her ne kadar bu özellik farklı uygulamalar tarafından yapılıyor olsa da doğrudan Facebook tarafından gerçekleştirilmesi pratiklik açısından önemli bir gelişme. Atılan adımın son aylarda ciddi bir kullanıcı kitlesi kaybeden Facebook‘u eski günlerine getirir mi bilinmez. Ancak eğlenceli bir özellik olduğunu belirtelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz