Bilgisayarın IP Adresi Nasıl Bulunur?

0
75

Bilgisayarın bir ağa bağlandığında ona, ağda adı verilen bir adres atanır. Bilgisayar İnternet’e olduğu gibi bir ağa da bağlıysa bilgisayarda, yerel ağdaki konumunu belirleyen dâhili bir ve İnternet bağlantının olan harici bir IP olacak. İkisini de bulmak için bu makalede yazanları takip et.

Makalenin 1.Yöntemi:
Komut İstemini Kullanarak Windows’a Özel IP’ni Bulma

 1. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 7
  1

  Komut İstemi’ni aç. Win+R tuşlarına bas ve alana cmd yaz. Komut İstemi’ni açmak için Enter tuşuna bas.

  • Windows 8’de Win+X tuşlarına basıp menüden Komut İstemi’ni seç.
 2. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 8
  2
  “ipconfig” aracını çalıştır. ipconfig yazıp Enter tuşuna bas. Bu, ağ bağlantısı bilgilerinin listesini görüntüler. Bilgisayarındaki tüm ağ bağlantıları görüntülenecek.
 3. IP adresini bul. Etkin bağlantı Kablosuz Ağ Bağlantısı, Ethernet adaptörü veya Yerel Alan Bağlantısı etiketli olabilir. Ayrıca ağ adaptörünün üreticisi tarafından da etiketlenebilir. Aktif bağlantını bul ve IPv4 adresini ara.

  • IP adresi, set başına maksimum üç rakamdan oluşan dört setlik rakam grubudur. Örneğin, 192.168.1.4 gibi görünebilir.
  • ipconfig çıktısı uzundur. Bu yüzden IPv4 adresini bulmak için yukarı kaydırman gerekebilir.
   Image titled Find the IP Address of Your PC Step 9
   3

Makalenin 2.Yöntemi:
Yönlendirici Ayarlarında Genel IP’ni Bulma

 1. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 4
  1

  Yönlendiricinin yapılandırma (konfigürasyon) sayfasını aç. Neredeyse tüm yönlendiricilere, ayarları görebileceğin ve ayarlama yapabileceğin bir İnternet arayüzü üzerinden erişilebilir. Yönlendiricinin IP adresini bir İnternet tarayıcısına girerek İnternet arayüzünü aç. Yönlendiricine ait adres için yönlendiricinin belgelerine bak. En yaygın kullanılan yönlendirici adresleri şunlardır:

  • 192.168.1.1
  • 192.168.0.1
  • 192.168.2.1
 2. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 5
  2

  Yönlendirici Durumu, İnternet veya WAN sayfasını aç. Harici IP adresinin konumu yönlendiriciden yönlendiriciye değişecektir. Çoğunun harici IP adresi İnternet, Yönlendirici Durumu veya WAN (Geniş Alan Ağı) Durumu sayfalarında listelenir

  • Netgear Genie yapılandırma yazılımı bulunan daha yeni bir Netgear yönlendirici kullanıyorsan Gelişmiş Giriş bölümünü yüklemek için Gelişmiş sekmesine tıkla.
 3. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 6
  3

  IP adresini bul. IP adresin, Yönlendirici Durumu, İnternet veya WAN sayfasındaki “İnternet Bağlantı Noktası” veya “İnternet IP Adresi” bölümünde listelenmelidir. IP adresi, set başına maksimum üç rakamdan oluşan dört setlik rakam grubudur. Örneğin, 199.27.79.192 gibi görünebilir.

  • Bu, yönlendiricinin IP adresidir. Yönlendiricinden yapılan herhangi bir bağlantıda bu adres olacaktır.
  • Bu IP adresi, İnternet hizmet sağlayıcın tarafından atanır. Çoğu harici IP adresi dinamiktir. Bu da zaman zaman değiştiği anlamına gelir. Bu adres proxy’ler kullanılarak gizlenebilir.

Makalenin 3.Yöntemi:
Ağ Bağlantılarını Kullanarak Windows’a Özel IP’ni Bulma

 1. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 10
  1
  Ağ Bağlantıları penceresini aç. Bu pencereye, herhangi bir Windows sürümünde Win+Rtuşlarına basıp ncpa.cpl yazarak hızlı bir şekilde erişebilirsin. Pencereyi açmak için Entertuşuna bas.
 2. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 11
  2
  Aktif bağlantına sağ tıkla. Menüden Durumseçeneğini seç. Bu, bağlantının Durum penceresini açacak. Windows XP kullanıyorsan Destek sekmesine tıkla.
 3. 3

  Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresini aç.Ayrıntılar… butonuna tıkla. Bu, Ağ Bağlantısı Ayrıntıları penceresini açacak. Dâhili IP adresin “IP Adresi” veya “IPv4 Adresi” girişinde listelenir.

  • Dâhili IP adresin, her bir kısmı noktalarla ayrılmış ve her bir kısımda en çok üç rakam bulunan dört gruptan oluşur. Örneğin, 192.168.1.4 gibi görünebilir.
  • Dâhili IP adresin bilgisayarının ağdaki konumudur.

Makalenin 4.Yöntemi:
Linux’ta Özel IP’ni Bulma

 1. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 13
  1
  Terminal’i aç. Linux bilgisayarının dâhili IP adresini Terminal komut satırından kontrol edebilirsin. Çoğu dağıtımda Terminal’e, onu Linux dağıtımının Yardımcı Programlar klasöründen seçerek veya Ctrl+Alt+T tuşlarına basarak erişebilirsin.
 2. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 14
  2

  IP yapılandırma komutlarından birini gir. IP adresini görüntüleyebilecek birkaç farklı komut vardır. Bunlardan ilki IP adreslerini kontrol etmek için kullanılan yeni bir standarttır. İkinci komut reddedilmiş olsa da hemen hemen tüm dağıtımlarda çalışır durumda olmalıdır.

  • sudo ip addr show – Bu komutu uyguladıktan sonra yönetici şifreni girmen gerekecek (bu komut genellikle yönetici hakları gerektiren “sudo” kısmı olmadan da çalıştırılabilir).
  • /sbin/ifconfig – Bu komut için idari ayrıcalıklarının olmadığı söylenebilir. Eğer öyle olursa sudo /sbin/ifconfig yazıp ardından şifreni gir.
 3. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 15
  3

  IP adresini bul. Bu komutların her biri, yüklü bağlantılarının tümü için bağlantı ayrıntılarını görüntüler. Kullanmakta olduğun bağlantıyı bul. Bilgisayarın Ethernet üzerinden bağlandıysa bağlantı büyük olasılıkla eth0 olacak. Kablosuz ağ üzerinden bağlandıysan büyük olasılıkla wlan0olacak.

  • Dâhili IP adresin, her bir kısmı noktalarla ayrılmış ve her bir kısımda en çok üç rakam bulunan dört gruptan oluşur. Örneğin, 192.168.1.4 gibi görünebilir.

Makalenin 5.Yöntemi:
Bir Arama Motorunu Kullanarak Genel IP’ni Bulma

 1. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 1
  1
  ’i veya ’ı aç. Bu iki arama motoru, harici veya genel IP adresini hızlı bir şekilde bulmanı sağlar. Bu, İnternet kullanıcılarının geri kalanı tarafından görülebilen, yönlendiricinin veya modeminin adresidir.
 2. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 2
  2
  Arama alanına ip adresi yaz. Entertuşuna bas. Bu arama komutu genel IP adresini gösterecek. Bunu Google, Bing, Ask, DuckDuckGo ve diğer birçok arama motorunda yapabilirsin ancak Yahoo’da yapamazsın.
 3. Image titled Find the IP Address of Your PC Step 3
  3

  IP adresini bul. Genel IP adresin arama sonuçlarının en üstünde, bazen kendi kutusunda görüntülenecek. Ask kullanıyorsan More Answers (Diğer Yanıtlar) bölümünün en üstünde bulunur.

  • Dâhili IP adresin, her bir kısmı noktalarla ayrılmış ve her bir kısımda en çok üç rakam bulunan dört gruptan oluşur. Örneğin, 199.27.79.192 gibi görünebilir.
  • Bu IP adresi, İnternet hizmet sağlayıcın tarafından atanır. Çoğu harici IP adresi dinamiktir. Bu da zaman zaman değiştiği anlamına gelir. Bu adres proxy’ler kullanılarak gizlenebilir.
  Kaynak: wikihow