paranızın karşılığını arıyorsanız , sunacak yeni şirketler var. Samsung Galaxy S10 + ‘de harika bir telefona sahip, ancak Xiaomi Mi 9 karşısında istiflemek başınızı tırmalamak bırakacaktır.

En üst seviye amiral gemisi telefonlarında elde ettiğiniz tüm ayrıntılandırma için, bu performansı neredeyse yarı fiyatına sahip bir cihazdan elde ettiğinizde, akıllı para nereye gider?

Harika tasarım, ancak bir renk seçin

 • 157.5 x 74.67 x 7.61mm, 173g
 • Holografik yüzeyli cam sırt
 • Cam altı parmak izi tarayıcı

Daha önce bir Mi telefonu gördüyseniz, Mi 9 sizi şaşırtmaz. Parmak izi tarayıcıyı telefonun arkasından ve ekranın altından hareket ettirmek dışında, biraz daha kıvrımlı ancak Mi 8 görünümünde çok farklı değil . Bu, Mi 8 Pro tarafından yapılan aynı hamleydi , geeky şeffaf arka kısmıyla, arkaya daha zarif bir görünüm kazandırıyordu, Xiaomi’nin sunduğu muhteşem renkler için mükemmeldi.

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 7

Mi 9’u bir kasaya koymayı düşünmüyorsanız, bu telefonun renkli versiyonlarından birini satın alın, çünkü arkadaki holografik efekt gerçekten çok iyi, ışıltı ve derinlik vererek. Yine şeffaf bir versiyonu da var, ancak daha pahalı olması muhtemel. Burada inceleme sürümü Piyano Siyahı. Güvenli – biraz sıkıcı – ama muhtemelen en büyük satıcı olacak.

Cam ve metalin kombinasyonu, şu anda amiral gemisi formülü gibi göründüğü gibi diğer modellerden çılgınca farklı değil. Xiaomi su yalıtımı yapmıyor, bu yüzden IP derecesi yok ve Samsung gibi daha pahalı rakiplerinden ayrı duran şeylerden biri.

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 21

Ekranın altındaki parmak izi tarayıcısına dönersek, optik çeşitliliktedir, yani parmağınızı taramak için ışık kullanır ve ıslak ellerle veya kirli parmaklarla karıştırılır. Ultrasonik tarayıcılardan daha başarısızlığa meyillidir – Galaxy S10’da göreceğiniz gibi – ve bu da deneyimde oynuyor. Sadece pahalı versiyonundan biraz daha az güvenilir, fakat fazla değil.

Gözyaşı damla ekran

 • 6.39 inç AMOLED, 2340 x 1080 piksel, 403 ppi
 • 600 nit parlaklık
 • HDR desteği

Mi 9’daki ekran aslında oldukça iyi. Öncelikle tasarım: düz bir ekran, burada hiçbir eğri yok, bu size güzel ve büyük bir kullanılabilir alan sunuyor ve tepesinde bir yırtmaç çentiği var. Bu izinsiz girişin sivilce yerine biraz daha fazla kesildiğini görüyor ve Honor View 20 gibi telefonlarda görünen delikli kameralar kadar heyecan verici olmasa da , şikayet etmek için çok az şey var. Mi 8’de çentiğin bazı uygulamaların ortasına sıçradığını tespit ettik ve burada işler çok daha iyi yönetiliyor, bu yüzden daha iyi bir deneyim.

Xiaomi’nin çentiği en aza indirmesini sağlayan şeylerden biri, tek bir ön kameraya sahip olması ve hoparlörün ekrandan çerçeveye karşı üst kenarına – temiz bir çözüm – ama daha sonra hoparlör performansına itilmesidir.

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 17

Birçok Çinli şirket gibi, Xiaomi de AMOLED – Samsung kaynaklı bir ekran – kalite rozeti olarak kullandığı gerçeğini bastırıyor. İyi bir ekran ve daha pahalı telefonların sunduğu daha yüksek çözünürlükleri zorlamayacak olsa da iyi bir performans sergiliyor.

Bu, aynı zamanda 600 nit’lik parlak bir ekrandır ve aydınlık koşullara girdiğinizde bunu göreceksiniz. Samsung gibi, parlaklık da yansımaları ortadan kaldıracak şekilde hızlanacak, bu yüzden hala her şeyi görebileceksiniz, ancak bu aynı zamanda bazı renklerin canlılığını da artıracak ve böylece biraz gerçekçi görünmeyecekler.

Netflix’in desteklenen cihazlar listesinde olmasa da , HDR’yi destekliyor, bu nedenle herhangi bir HDR kaynak içeriği bulamıyorsunuz – bu çok önemli bir faktör değil. Star Trek’in izlenmesi: Netflix’teki Keşif, canlı ve görkemli renklerle sonuçlandı, bu karanlık sahnelerin harika kullanımıyla OLED’in gücüyle oynadı.

Aslında, daha fazla ayrıntı istemiyorsanız, şikayet etmek için çok az şey var.

Donanım ve performans

 • Qualcomm Snapdragon 855, 6GB RAM
 • 64 / 128GB depolama
 • 3300mAh batarya
 • 20W kablosuz ve 27W kablolu şarj

Mi 9 hakkındaki heyecan verici şeylerden biri, Qualcomm’un en yeni donanımı Snapdragon 855’i kullanan ilk cihazlardan biri olması . Elbette, OnePlus’ın yeni telefonunu duyurmadığı durumlarda , bu donanımdaki en uygun fiyatlı telefon budur.

Snapdragon 855 6GB RAM ile eşleştirilmiştir ve deneyim beklediğiniz kadar güçlüdür. Her şey hızla gerçekleşir ve bu telefonun, tereddüt etmeden yoğun işleri yapmada hiçbir sorunu yoktur. Oyunlarınızı en iyi ayarlarda oynamayı teklif eder ve amiral gemisi deneyimi için kolaylıkla uygulamaların etrafında atlar.

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 4

Bununla birlikte, aynı zamanda mükemmel olan Snapdragon 845 cihazlarına göre oldukça farklı bir deneyim değil. Kriterler size daha iyi performans gösterdiğini söylese de, gerçekte, günlük kullanımda gerçekten gördüğünüz bir şey değil.

64GB ve 128GB’de iki depolama seçeneği vardır, ancak bir miktar sınırlama olan microSD genişletme özelliği yoktur – indirmek ve yanınızda taşımak istediğiniz her şey için yeterli alan olduğundan emin olmak için 128GB’nın sürümünü seçin.

Batarya ömrü açısından Mi 9, diğer amiral gemisi telefonlardan gerçekten sapmadığı için ortalama bir değer. Bu, gerçekten hafif bir kullanıcı olmadığınız sürece temel olarak her gece şarj etmek anlamına gelir. Hafif günlerde, Mi 9 akşama kadar rahatsız olmadan yaşayabiliyor, ama çoğu nasıl kullandığınıza bağlı. Temel olarak, her gün şarj ediyor olacaksınız.

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 15

Şarj, bu telefonla , 27W kablolu şarjın yanı sıra 20W olarak değerlendirilen Qualcomm Quick Charge kablosuz şarjı sunan ilk telefon olma özelliğine sahip . Bu var Oppo kadar hızlı değil , ama ne kadar hızlı telefonunuzu şarj etmek gerekiyor?

Hoparlörler söz konusu olduğunda, bu telefonun tabanında yalnızca bir tane var, bu nedenle elinizle örtmek kolaydır. Ancak, ses kalitesi önceki Mi cihazlarından daha iyidir, daha fazla basla daha dolgun bir ses verir – telefonun manzarayı tutarken, örneğin oyun oynarken, hoparlörün kolayca kaplanması çok üzücü. 3.5mm kulaklık soketi de yok.

Yeni bir üçlü kamera sistemi

 • Ana: 48MP, f / 1.75
 • Zum: 12MP, f / 2.2, 2x zoom
 • Geniş: 16 MP, f / 2.2
 • Ön taraf: 20 MP, f / 2.0

Xiaomi, üçlü kamera sisteminde 48 megapiksellik bir ana kameraya sahip olduğunu söyleyerek evdeki avantajlarını pekiştiriyor – ancak normalde 12 megapiksel modunda çekim yapıyor. Aslında bu seçeneği bulup açmadan, 48 megapiksel yakalamıyorsunuz. Bunu yapmak, başka bir dizi işlevi kullanamayacağınız anlamına gelir – HDR, AI, portre, yakınlaştırma – biraz çift kenarlı bir kılıçtan bir parçadır. Tüketici özelliklerini kaybedersiniz ve karşılığında ne alırsınız?

Eh, bu 48 megapiksel kamera size 12 megapiksel modunda olduğundan daha büyük bir dosya üreterek çok fazla ayrıntı verecektir, bu da yakınlaştırma ve kırpma için daha fazla kapsamı olduğu anlamına gelir. Görüntü için daha büyük görüntüler veya daha sonraki bir aşamada yakınlaştırmak ve kırpmak istiyorsanız, 48MP modu sizin için yapacaktır. Bununla birlikte, çoğu insan için 48 megapiksel modunu göz ardı etmek, muhtemelen AI ve HDR’nin tüm avantajlarından yararlanacağınız için size en iyi sonuçları verecektir.

48 megapiksel algılayıcı kullanmak bir tür gümüş kurşun değildir – işleme ve daha fazla megapikselin daha iyi bir kamera ile sonuçlandığını söyleyemeyeceğiniz diğer faktörler nedeniyle çok fazla şey olur. (Bu incelemeyi yazarken, kamera uygulamasındaki 48MP modu, kamera menüsünden çekebileceğiniz fotoğraf modları listesine taşınmıştır, bu yüzden şimdi eskisinden daha belirgindir.)

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 6

2x zum üzerinde bir soru ortaya çıkarır. Zum objektifi tartışmasız en zayıf olanı ve Xiaomi’nin Nokia’nın eski PureView cihazının yaptığı gibi , Xiaomi’nin teknik özellikli pazarlamaya kadar oynadığını öne sürerek , 48 megapiksel algılayıcıda sensör kırpma özelliğini kullanabileceği hissiyle kaldık. başka bir şey olarak.

Zum objektifi 2x kolay zoom sağlar, daha dar diyaframın ışık yakalamadaki ana kamera kadar usta olmadığını kabul eder. Bu, çoğu durumda düşük kaliteli görüntüler ve beyaz dengesinde hafif bir değişiklik ile sonuçlanır. Düşük ışık koşullarında, Mi 9 gerçekten yakınlaştırma kamerasını düşürür ve bunun yerine ana sensörü kullanır – yalnızca içerideyken bile.

Yakınlaştırma kamerası, portre fotoğrafları çekerken de kullanılır. Doğru, bokeh üretmek için en büyük diyafram açıklığına sahip kameraya geçiyor ve ardından sahte bokeh yapmak için kullanıyor. Derinlik ayarı (canlı olan), stüdyo aydınlatması ve diğer efektler dahil size birçok seçenek sunar. Pixel 3 XL ve tek lens çözümü ile biraz aşırı pozlama yapabilir ve yan yana koyarak Pixel’in daha iyi olduğu durumlar ortaya çıktı. Pixel bize biraz daha fazla dram kazandıran, yakalama donanımı ve işleme hakkında daha fazla bir şey ifade etmiyor.

1/6CEP İPLİĞİ

Yine de, ana Xiaomi Mi 9 kameradan gerçekten etkilendik. Ana kamera çoğu durumda harika fotoğraflar çeker ve sahneyi desteklemeye çalışacak bir AI modu sunar. Samsung’un Galaxy S10 + ürünündeki teklifi kadar doğal değil , aynı zamanda Xiaomi’nin çevrimiçi paylaşan, zengin gökyüzü ve çim gibi iyi koşullarda, bir tür idealize edilmiş vizyon gibi, iyi koşullarda canlı olanlar ile popüler olacak.

Geniş açı özellikle açığız. LG telefonlarında geniş açı kullanmak her zaman eğlenceli oldu, ancak şimdi bu özellikler için daha fazla seçeneğiniz var. Xiaomi, makro fotoğraflar için de harika olduğunu söylüyor, ancak çerçeveyi gerçekten doldurmayan bir şeyi yakından çekmeye çalışıyorsanız odaklanmakta zorlanıyor.

1/6CEP İPLİĞİ

Düşük ışıkta çekim orada en iyisi kadar usta değil. Huawei Mate 20 Pro kadar iyi değil ve geceyi Pixel 3 gibi gündüze çevirmeyecek, ancak daha sonra ISO’yu inanılmaz derecede yüksek hıza çıkararak devam edecek. Bu, özellikle düşük kameralı özçekimlerin biraz çöp olduğu yerlerde, ön kamerada dikkat çekiyor. Bir yazılım güncellemesi olarak gelen bir Ay modu olacak, bu yüzden işlerin daha iyi olabileceğini biliyoruz.

20 megapiksel kameradan gelen özçekimler size birçok seçenek sunar. Yapabileceğiniz güzellik ve yüz mükemmelleştirici değişiklikler ve etkili bir portre / bokeh modu var.

1/2CEP İPLİĞİ

Xiaomi önemli özelliklere isabet ettiğinden, video çok cömerttir. Daha geleneksel full HD seçenekleriyle birlikte yavaş hareket ve zaman atlamasının yanı sıra 30 veya 60 fps hızında iyi, temiz 4K sunulur. Video dengeleme var, ancak Sony’nin Samsung’un bu konudaki becerilerini karşılayamasa da sabit kalmıyor.

Genel olarak, para için çok şey alıyorsun. Bu kaliteye yaklaşamayan ve gerçekten rekabetçi kılan Mi 9’dan biraz daha ucuz olan telefonlar var. Bu fotoğraf yelpazesi seçeneklerine sahip çoğu telefon en az üçte birine mal oluyor, bu yüzden yine telefonun bir özelliği.

MIUI geride kalıyor

 • MIUI 10
 • Android 9 Pastası

Xiaomi’nin en büyük sorunu – ve Mi 9’un en büyük başarısızlığı – yazılım. Şirketin ilk ürünü 2010 yılında MIUI idi ve Android cildine sıkıca yapışarak Android’e büyük bir makyaj yaptı. Bu, birçok bloatware, kaldırabileceğiniz birçok uygulama ve Android’in hemen her yüzünde bir değişiklik görüyor.

Her şeyi daha iyi hale getirmek için bunun çoğunu değiştirebilirsiniz. Google’ın kendi seçeneklerini kullanmak size Google hesabınızla daha yakın bir eşlik kazandıracaktır – Chrome, Messenger ve Google Takvim’e geçmek bir başlangıçtır – ancak yine de “önemsiz” adlı bir klasörde tamamlayabileceğiniz, silemediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz.

CEP-TÜYSÜZXiaomi Mi 9 görüntü 22

Mi 8’i gözden geçirdiğimizde yaptığımız işlerden daha iyi bir deneyim, ancak hala hatalar var. Mesaj bildirimleriyle yapılan anında yanıtların, yanıt metnini bildirimin içinde bulunan metnin üzerine koyduğunu tespit ettik; biraz ilgili olarak, herhangi bir sormadan, Mi Pay telefonda da * belirdi. Kaldırılamaz ve kullanılamaz, bu yüzden telefonunuzda neyin olduğuna dair kararları kimin aldığını merak ediyorsunuz. (* Xiaomi aşağıdaki ifade ile temasa geçti: Mi Pay, Xiaomi’nin MIUI ile tümleşik olan ve her MIUI akıllı telefona sahip bir sistem uygulaması olarak önceden yüklenmiş olan ödeme uygulamasıdır. MIUI’nin küresel versiyonunda, Mi Pay gizlendi çünkü ödeme servisi henüz pek çok küresel pazarda mevcut değil. Mi Pay’in bazı kullanıcıların telefonlarındaki son görünümü, Xiaomi’nin Hindistan’daki lansmanına hazırlanırken hatalı bir şekilde gerçekleşti. Güncellemeler üzerinde çalışıyoruz ve kullanıcıları en kısa sürede bilgilendireceğiz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz .)

Uzun ve kısa olanı, Xiaomi’nin MIUI ile bir delikten uzun süre önce kaybolmuş olmasıdır. Android One gibi bir şeye yedekleme yapmak yerine hala kazıyor ve tüm eklemelerin ve değişikliklerin gerçekten de kullanıcı deneyimi için çok fazla şey  yapmadığını hissetmeye yardımcı olamıyoruz. Çok fazla ilgilenmeyen bu fiyata, ancak OnePlus yazılım deneyiminin genel olarak daha iyi olacağından ve OnePlus 7’nin büyük bir rakip olacağından kaçınılmaz. Mi 9’u mükemmellikten uzak tutan bir yazılımdır, ancak yerleştirebileceğiniz bir şeyse, bu harika bir telefon.

Karar

Xiaomi Mi 9, şu ana kadar Xiaomi’den gördüğümüz en çekici telefon. Tasarım Mi 8’den bir devrim olmasa da, çok daha gelişmiş gibi hissediyor. Kamera, bu geniş açılı mercekle daha fazla eğlence sunuyor, ekran parmak izi tarayıcı en yeni trendleri takip ediyor ve ekran çentiği ve kullanımı daha iyi. Ayrıca Mi 8 Pro’dan daha çok keyif aldık – bu yeni modelde yazılım daha iyi görünüyor.

Xiaomi, fiyat konusunda büyük isimleri önemli ölçüde azalttı; Samsung Galaxy S10 + ‘ın inceltme ve deneyimlerinde burada ne kaybederseniz, nakit olarak kazanırsınız. Samsung’un daha iyi bir telefonu var, ama bu daha mı iyi?

Xiaomi’nin doğal rakipleri Onur’dan – Kirin donanımı üzerinden Qualcomm’un temyiziyle – ve OnePlus – henüz en son telefonunu piyasaya sürmedi. 2019 yılının başında dururken, şu anda satın alabileceğiniz en iyi telefonlardan biri.


Xiaomi Mi 9 fırsatları

Cep ipi bu tekliflerden komisyon alabilir.


Dikkate alınacak alternatifler

CEP-TÜYSÜZalternatifler görüntü 1

Onur Görünümü 20

Onur, en son Kirin donanımında oturan, ön kamerada bir delik açma ön kamerası sunan ve amiral gemisi özellikli bir orta fiyatlı telefon sunan hızlı bir şekilde işaretlendi. Mi 9’a birçok alanda özelliklerde eşlik sunan ve aynı agresif fiyat noktasında oturan doğrudan bir rakip. Her ikisi de, Android’i oldukça ağır bir şekilde yeniden işlemektedir, ki bu, her ikisinin de en büyük zayıflığıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz