Anasayfa / Sosyal Medya / Sosyal Medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi
sosyal-medya

Sosyal Medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi

Bireyler kendilerine özgürlük tanıyan, kendi paylaşımlarını, fikirlerini, bilgi ve haberlerini istediği şekilde yaymasını sağlayan, farklı bireylerin paylaşımlarına özgürce yorumlamasına izin veren sosyal medya sitelerini tercih etmektedir. Bu tercihin sebebi başta söylediğimiz gibi sosyal medyanın bireylere sınırsız özgürlük alanı sağlamasıdır.Bunun sonucu olarak da sosyal medya, siteleri, diğer medya sitelerine oranla daha çok ön plana çıkmaktadır.Her geçen gün sosyal medya siteleri‘nin öneminin artması sosyal medya sitelerinin bireylerin hayatında yer edinmesini sağlamıştır.

sosyal medya onemi Sosyal Medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi

Sosyal Medyanın Öneml

Bireyler, sosyal medyanın kendilerine sağladıkları bu sınırsız medya ortamlarında her türlü fikri rahatça yayabilmekte, bir konuyla ilgili bir haberi sosyal medya sitelerinde gündeme taşıyabilmektedirler.

Sosyal medya bireylerin hayatında giderek bilgi paylaşımından öte bir noktaya da ulaşmıştır.

Sosyal medyada örgütlenen bireyler farklı eylem ve projelere imza atmaya başlamıştır. Arap ülkelerinde başlayan devrimlerde sosyal medya sitelerinde örgütlenen grupların büyük bir etkisi vardır.

Burada sosyal medya sitelerinin hayatı ne kadar etkilediğini görmekteyiz.

Sosyal medya sitelerinden birisi olan twitter’da gerçekleştirilen iki büyük sosyal sorumluluk projesinden sizlere bahsedeceğim.

İlkinkisi, günlerce twitter’da gündemde tutulan, Adana’da 3 ay önce lösemi hastalığına yakalanan lise
öğrencisi Gizem Çınar için ilik arama projesiydi.

Twitter’da büyük destek gören bu proje Gizem Çınar’ın arkadaşları tarafından başlatılmıştı. Sonrasında bütün twitter’da gündeme oturan olay haber sitelerine ve haber kanallarına da gündem olmuş, “ilik aranıyor” isimli web siteleri bile kurulmuştu.

Hatta Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda da bu haber yayılmıştı. Sonuç olarak mutlu sona ulaşılmış ve Gizem Çınar için uygun ilik bulunmuştu. Normal şartlar altında yapılabilecek olan tek bir şeyi ilik bankasına isim yazdırıp umutla beklemekken; sosyal medyanın gücü sayesinde bir lösemi hastasına ilik bulunabilmişti.

Diğer bir sosyal sorumluluk projesi de gene twitter ’da Çekmeköy Kızılay Şubesi ve bir twitterfenomeni olan @haritaci70 tarafından başlatılan “Van’a bir oyuncak” kampanyasıdır. Bu kampanya Van’daki depremden sonra birkaç kez gündeme getirilmiş ve bu sayede toplanan binlerce oyuncak Van’da çocuklara ulaştırılmıştır. Bu proje Kurtlar Vadisi Pusu ’da bile gösterilmiştir.

İşte sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi bu iki örnekte çok net görülmektedir. Sosyal medyasayesinde insanlar sağlıklarına kavuşabiliyor, acılı çocukların yüzlerinin gülümsemesi sağlanabiliyor.

Bu yazımızda sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemine iki örnek vererek anlatmaya çalıştım. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

Hakkında Ali Karaağaç

AfiyonunGarahissar Kentinte doğmuş, olumlu olmaya kafayı takmış, uykuyu sevmeyen,her zaman neşeli ve pozitif , yıllardır olduğu gibi halen öğrenci olan bir kişiyim :)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>